T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 3. Ünite Sanat ve Edebiyat Eserlerinde Kurtuluş Savaşı (konu özeti)
Ataman Bey paylaştı.

SANAT VE EDEBİYAT ESERLERİNDE KURTULUŞ SAVAŞI KURTULUŞ SAVAŞI’NI ANLATAN EDEBİ ESERLER

Nutuk:
Mustafa Kemal tarafından kaleme alınmış olan eserde M. Kemal, Kurtuluş Savaşı’nı anlatmaktadır.

Ateşten Gömlek:
Halide Edip Adıvar tarafından yazılan, edebiyatımızda Kurtuluş Savaşı üzerine romanların ilkidir. İzmir’in işgali sırasında kocası ve çocuğu düşman askerleri tarafından öldürülen Ayşe’nin hayatını anlatan romandır.

Ankara:
Cumhuriyetimizin başkenti Ankara'yı anlatan Yakup Kadri'nin "Ankara" adlı romanı, üç ayrı dönemi ve bu dönemlerin Ankara hayatını yansıtması yönüyle ilginç ve okunmaya değer bir eserdir. Romanın başkahramanı Selma Hanımın hayatı, evlilikleri ve insanî ilişkileri ile birlikte Ankara'nın üç dönemi canlı tasvir ve olaylarla verilir. Bu dönemler: 1. Millî Mücadele'den önceki Ankara (Savaş zenginlerinin, yolsuzlukların ve arayışların belirdiği Ankara) 2. Milli Mücadele'deki Ankara (Millî silkinişin ve yeniden toparlanan, zaferi kazanan Ankara) 3. Millî Mücadele'den sonraki Ankara (Savaş sıkıntılarının geride kaldığı, modernleşen ve bir o kadar da özünden kopan Ankara)

Yaban:
1932 yılında Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU tarafından yazılan romanda Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’da köy hayatını yansıtır.

Ataman Bey 2021-12-15 10:04:52 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol