6. Sınıf Sosyal Bilgiler 2. Ünite İpek ve Baharat Yolları (konu özeti)
Ataman Bey paylaştı.

Avrupa, özellikle Haçlı Seferleri soncu doğunun zenginlikleri ve kaliteli ürünleriyle tanışınca Avrupa'da bu ürünlere büyük bir talep doğmuş ve tarih® ticaret yolları yapılmıştır. Bu ticaret yollarından en önemlileri İpek ve Baharat Yollarıdır.

İpek Yolu:

İpek Yolu tarihte ilk olarak Çin ve Roma imparatorlukları arasında bağlantı sağlayan bir yol olarak yer almıştır. Çin'den başlayıp Orta Asya ve Anadolu üzerinden Avrupa'ya uzanan İpek Yolu'nda yoğun bir şekilde ipek, porselen, k¢ğıt, baharat ve değerli taşlar taşınmıştır.

Baharat Yolu:

Hindistan'dan başlayarak İran Körfezi ve Irak üzerinden Suriye limanlarına uzanan, Kızıldeniz yoluyla Süveyş, Akabe ve İskenderiye'ye, oradan da Avrupa'ya ulaşan ticaret yoluna "Baharat Yolu" adı verilmiştir. Baharat ticareti; tarçın, kakule, zencefil ve zerdeçal gibi ürünlerin satışı ile ön plana çıkmıştır.

İpek Yolu ve Baharat Yolu'nun Dünya İçin Önemi

* İpek Yolu ve Baharat Yolu'nda yolculuk yapan kervanlar, taşıdıkları ticari mallar dışında Asya ile Avrupa arasında kültür ve fikir alışverişini de sağlamışlardır.
* İpek Yolu ve Baharat Yolu sayesinde birçok yenilik doğudan batıya aktarılmış ve bu yeniliklerden etkilenen batı insanının yaşam şekli değişmiştir.
* Bu yönüyle İpek Yolu ve Baharat Yolu hem bir ticaret yolu hem de tarih® ve kültürel bir değer olarak tarihte büyük bir öneme sahiptir.

Ataman Bey 2021-11-19 13:01:57 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol