Sosyal Bilgiler 7. Sınıf 5. Ünite Ekonomi ve Sosyal Hayat - Dijital Dünya - Kazanım Ders Notu 24
Melis Akyürek paylaştı.

DİJİTAL DÜNYA

Günümüzde teknolojiyi hayatımızın birçok alanında kullanıyoruz. Özellikle son yıllarda ekonomide decteknoloji kullanımı artarak devam ediyor. Üretim, dağıtım ve tüketim sürecinde bunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Tarımda, Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi ile çiftçilerin cep telefonlarına uyarı mesajı gönderiliyor. Zirai don tehlikesinin yanı sıra hava durumuna göre olası hastalık ve zararlıların meyve ağaçlarına vereceği zarar 3-7 gün önceden tespit ediliyor.

3D yazıcılar, dokunmatik ekranlar ve diğer birçok dijital araç yaşamımıza girmeye devam ediyor. Akıllı saatler de bunların en güzel örneklerinden. Akıllı işletim sistemine sahip olan telefonlar ile eşleştirilebilen akıllı saatler, telefona ulaşmaya gerek kalmadan birçok uygulamanın çalıştırılabileceği yeni nesil kol saatleridir.

E-Ticaret

Genel Ağ üzerinden yapılan alışverişe “e-ticaret” diyoruz. E-ticaret, ticari işlemlerin elektronik ortamda en basit, hızlı ve verimli şekilde yapılmasıdır.

E-ticaretin avantajları, bu yolla zamandan ve mekândan bağımsız olarak dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir saatinde müşterilere alışveriş imkânı sunulabilmesidir.

E-ticarette süreçlerin büyük kısmı dijital ortamda yürütüldüğü için kısıtlayıcı zaman ve mekân problemleri bulunmamaktadır.

E-ticaret, geleneksel alışverişe göre müşterinin zaman kaybını azaltır. Binlerce müşteri beklemeksizin aynı anda alışveriş ve ödeme yapabilir.

E-ticarette müşteriler farklı firmaların web siteleri ve farklı ürünler arasında hızlıca fiyat araştırması yapabilir. Bu da rekabetin artmasını ve fiyatların düşmesini sağlar.

E-ticaret, ulaşım sorunu ve giderlerini azaltır. E-ticaret yoluyla tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilirler. Genel Ağ üzerinden uçak, tren veya otel odası rezervasyonu, çevrim içi bilet alma gibi işlemler zaman kaybetmeden kolayca gerçekleştirilebilir.

E-ticaretin dezavantajları da vardır. Genel Ağ üzerinden yapılan alışverişlerde müşterinin ürünü canlı olarak görüp inceleme ve deneme şansı yoktur. Genel Ağ üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanıldığı için güvenlik riski olabilir.

Melis Akyürek 2021-04-28 00:06:50 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol