6. Sınıf Sosyal Bilgiler 1. Ünite BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ (Konu Özeti)
Ataman Bey paylaştı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma:

Bir toplumda bireylerin birbirlerine duygu, düşünce ve ortak çıkarlarla bağlı olmasına; bu doğrultuda da birbirlerine yardımcı olmalarına sosyal yardımlaşma ve dayanışma denir. Geçmişten günümüze toplumumuzda sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı destekleyen birçok faaliyet göze çarpmaktadır.

Esnafların yardımlaşması ve dayanışmasını içinde bulunduran Ahilik Teşkilatı, Osmanlı Devleti’nde köşe başlarında bulunan ve insanların yoksullar için üzerine ya da içerisine para bıraktığı sadaka taşları ya da köylerimizde hâlâ geçerliliğini sürdüren imece sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın iyi birer örneğidir.

Günümüzde de tarihimizdeki bu güzel örneklerden bazılarının şekli değişse de hâlâ devam ettirmekteyiz. Ülkemizin zor durumlardan geçtiği korona virüs günlerinde zengin kişilerin yoksul insanların bulunduğu bölgelere giderek bakkallardaki veresiye defterlerini kapatmaları, askıda ekmek uygulamaları bunlara örnek verilebilir.


Sivil Toplum Kuruluşları:

Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyen birçok sivil toplum kuruluşu faaliyetlerini sürdürmektedir. Bunların başında Kızılay olmak üzere Mehmetçik Vakfı, Darülaceze, Türk Hava Kurumu gibi pek çok vakıf kuruluşu bulunmaktadır.

Ataman Bey 2021-09-20 10:11:22 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol