Bor Süperiletkeni "Borofen"

Gazi CANDAN
Bor Süperiletkeni

Borofen üzerine okuduğum bir kaç makaleden sonra çok heyecanlandım. Çünkü elektronik cihazların üretiminde kullanılacak bir süper iletken borofen. Grafenden daha iyi bir ürün. Kullandığımız elektronik cihazların işlemcileri hafıza kartları ve pilleri ve diğer parçalarda kullanılabilecek bir malzeme borofen. Şimdi bize ileri görüşlü bir yatırımcı gerek bu konu üzerine yatırım yapacak ama çok büyük bir yatırım olacağı için Türkiye'den çıkmaz boşuna heyecanlanmayayım. Çünkü bilgi ve teknoloji değil gerekli olan para.

Bu yatırım bir milyar dolarlık bir yatırım olacağı için hiç kimse üç beş bin liraya satılacak bilgisayar telefon için bu büyüklükte sermayeyi ayırmaz. Böyle bir sermayeyi ayıracak iş insanı ülke kazansın, vatandaşa iş imkanı olsun, esnaf kazansın diyecek bir niceliğe sahip olmalı. Maalesef yerli elektirkli otomobil üretmekte de aynı durumu gördük. Hiç kimse yatırım yapmak istemedi. Binlerce insan çalıştıracaksın, kafa çalıştıracaksın, milyonlarca araç satacaksın da verdiğin sermayeyi geri kazanabileceksin. Türkiye'de çıkmaz taşın altına elini koyacak kimse. Buralarda böyle kendilerini düşünürler bencilce.

makale/bor-superiletkeni-"borofen".html


Yorum Yaz

Serace

Hocam bizim zenginler çalışmayı sevmez kolay parayı sever. Paris'te ve Londra'da tatil ve alışveriş yaparlar ülkeye bir kuruş faydaları olmaz onların. Yerli üretim yapmayı bırak yerli malı kullanmazlar bile. Türk işçisi üreticisi kazansın istemezler. Almanlardaki yerli üretim ve tüketim bilinci bizde gelişmemiş aşağılanmışlık duygusu var herkeste.

BEĞENİLENLER