İkizkare 8 Öğüt
Bengü Yılmaz paylaştı.

İkizkare başarıya ulaşmak ve iyi bir insan olabilmek için sizlere sekiz köşeli yıldızımızda belirtilen sekiz emire uymayı öğütlüyor.

Çalış buyruğu ile başarıya ulaşmanın ilk kuralı ortaya konuluyor. Başarı ancak çalışarak elde edilir. Şans ve rastlantı ile ya da kandırmaca ile haksızlık yaparak başarı kazanmak dürüstlüğümüzü kaybettirir. Oysa dürüstlük korumamız gereken bir ilkedir.

Sev buyruğu bize kendimizi, ailemizi, şehrimizi, hayvanları, canlıları, doğayı, çevremizi aklımıza gelebilecek hak eden herşeyi sevmeyi söyler. Ön yargısız sevmeliyiz. Sevgi ile yaşamalıyız.

Öğren buyruğu bize bütün bilimlerden kendi ilgimize ve ihtiyacımıza göre öğrenmeyi gerekli tutar. Her şey akıl ile çözülebilir. Akıl yolu ile hatalar önlenebilr ve başarıya ulaşılabilir. Başarı nedir derseniz yapmak istediğimiz hayallerimizi gerçekleştirmemiz derim. Hayalleri olmayan insan ölü gibidir. Ancak hayallerimizi gerçekleştirme arzusuyla yaşamımızdan lezzet alabiliriz. İşte yaşadığımız ömür başından sonuna kadar öğrenmektir.

Düşün buyruğu bize aklımızı kullanmamızı söylüyor. Şüphe etmeliyiz.  Merak etmeliyiz. Sorgulamalıyız araştırmalıyız. Asla düşünmeden karar vermemeliyiz. Yapacağımız bir işin sonuçlarını etkilerini getiri ve götürülerini düşünmeliyiz.

Üret buyruğu bize çalışmalarımızın bir sonuça ulaşmasını ve bir ürünün ortaya çıkarılmasını emrediyor.

İste buyruğu hayt boyu arzulu olmayı söylüyor. Hedef belirleyip bu hedefe ulaşmak için güdülenmemizi istiyor. İyi bir hedef belirledikten sonra tek yapmamız gereken ona ulaşmak için istekli olmaktır. Eğer gerçekten istekli olursak başaramayacağımız iş yoktur.

Koru buyruğu bize kendimizi, ailemizi, çevremizdeki her şeyi, ülkemizi, haklarımızı, kazanımlarımızı güvenli bir şekilde elde tutmamızı istiyor. Sevilmeye değer her şeyi severken korumamız gerektiği bellidir. Bizler zarar veren değil koruyan olmalıyız.

Güven buyruğu kendimizi ve çevremizi güven duygusu içinde tutmamızı öğütlüyor. Başarıya giden yolda kendimize güvenmeliyiz. Birlikte yaşadığımız insanlara  çevremize güven vermeliyiz. Milletimize, çalışanlara, üretenlere, devletimize  güvenmeliyiz. 

 

 

Bengü Yılmaz 2019-03-26 22:11:01 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol