Timur İmparatorluğunun 7.Sultanı Hüseyin Baykara
Eski Toprak paylaştı.

Timur İmparatorluğunun 7.Sultanı Hüseyin Baykara Anne ve baba tarafından Timurlular hanedanından gelir. On dört yaşına kadar Herat’ta Devlethane denen sarayda yaşadı ve burada iyi bir eğitim gördü. Merv hükümdarı Muizeddin Sencer’in kızı Bike Sultan’la evlendi. 1457 yılından itibaren Horasan ve Maveraünnehir’de 13 yıl hüküm sürdü. 1468 yılında Timurlu Sultanı Sait Mirza'nın savaşta Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan'a yenilmesinin üzerine 1469’da Herat’ta Timurlu tahtına geçti.

Uluğ Beyin ölümü üzerine sönmeye yüz tutmuş olan Semerkant uygarlığı, yerini Herat uygarlığına bıraktı. Onun zamanında Herat’ta öğrenim gören öğrenci sayısı on iki bin kişiyi buldu.

Hüseyin Bayakara’nın en büyük hizmeti Türk dilini ve kültürünü korumasıdır. Onun zamanında Çağatay Türk Edebiyatı altın devrini yaşamıştır. Türkçe bir divanın sahibi olan Şair Hükümdar Baykara, şiirlerinde Hüseynî adını kullanmıştır. Türkçe yazmayı emreden ferman çıkarmıştır.

Timurlu soyunun son büyük hükümdarı olan Hüseyin Baykara 36 yıl gibi uzun bir süre hüküm sürdu. 4 Mayıs 1506 tarihinde çıktığı seferde vefat etti. Vefatının 514.yılında rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.

Eski Toprak 2020-05-05 20:36:40 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol