Mete Han
Elif Naz paylaştı.

      Teoman ile oğlu Mete kendilerine katılan boyları örgütlediler.Sonra da doğu ve batı Hunlar olmak üzere ikiye ayırdılar. Orduyu Ahamenid usulünde, yani 10,100 ve 1000 kişilik gruplar haalinde oluşturdular.Ve Çin´e karşı büyük bir saldırıya hazırdılar.

     Çinliler,  M.Ö.307 yılına yaklaşırken ordusu yenilenmişti. Süvari birliği kurmuşlar,askerler için İran giysisi olan bir göçebe giysisi tercih etmişler,sınırlara da dayanıklı surlar ( Çin seddini  oluşturmaya başlamışlar)dikmeye başlamışlardı.Çin seddinin uzunluğu altı binkilometre iken yüksekliği yedi-sekiz metreyi bulmuştur. Ancak kısa ömürlü bir  hanedanlık olmuş ,yıkılmıştır.Han sülalesiyle o sıralarda henüz tam olarak kurulmamıştır.

     Mete Han tam bu sırada saldırıya geçer. Şan-si´ye girip Taiyüan´ı kuşatır.Tehlikesi büyük olan Çinliler karşılıklı görüşme  talep eder.Yenen taraf Sarı Iramağın kıvrımı içinde günümüzde Ordos denen yerde kalma hakkına sahip olur.Burada  Mete ve halefi Lao-çang Çin´i yağmalar ve yağmadan vazgeçtiklerindeyse yıllık vergi alırlar.

Elif Naz 2020-03-29 14:39:27 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol

  • Yazarın Diğer Paylaşımları
  • Mete Han