John William Godward
Eski Kafa paylaştı.

İntihar ederken, ardında
"Dünya, Picasso ve benim için yeterince büyük değil" yazılı bir not bırakan ressam:

John William Godward

📌İngiliz neoklasik ressam 1861’de Wimbledon’da doğdu. 1887’den itibaren eserleri Kraliyet Akademisi’nde sergilendi. 1912 yılında modellerinden biri ile İtalya’ya taşınınca, ailesi onunla tüm ilişkiyi kesti ve hatta aile resimlerinden çıkarıldı. 

📌Sanatçı Victorian neo-klasik tarzda çalışmaktayken aynı zamanda Sir Lawrence Alma-Tadema‘nın klasik mimari detaycılığını büyük bir tutku ile uyguladı.

📌1700’lü yıllarda artan arkeolojik kazıların etkisi ve  Barok sanatın aşırı süslemeciliğine duyulan tepkiler, Antik Yunan ve Roma Dönemine, yaşantısına, hikayelerine, giysilerine, mekanlarına ve dekorlarına ilgiyi arttırmış, ilk olarak İtalya'nın Roma kentinde başlayan,  Neoklasik resim sanatını doğurmuş, akım İtalya'dan önce Almanya’ ya daha sonra da diğer Avrupa ülkelerine yayılmıştır.

📌John William Godward tablolarında Antik Roma dönemi kıyafetleri içerisinde giyinik veya kısmen giyinik genç kadınları betimlemeyi, onların teninin yumuşaklığını ve çekiciliğini, ipekli kumaşları ve onun vücudu saran kıvrımlarını, arka planlarda klasik mimari unsurları kullanmayı, mermer parmaklıkları, taş duvarları, heykelleri, kaplan, leopar gibi ekzotik hayvan postlarını çok sevmiş, bunları büyük bir gerçekçilikle tablolarına yansıtmıştı.

📌Dünya değişmiş, yirminci yüzyılın ilk yarısında Pablo Picasso gibi sanatçıların daha modern stilleri sanat dünyasının odak noktası haline gelmiş, neredeyse bir gecede, klasik etkisi ve stili ile Godward çalışmaları eski moda olmuş, zamanı geçmişti.
Kısa sürede Neoklasik resim akımının da sonu gelmiş, bu akımı tablolarına yansıtan ressamların eserleri gözden düşmüştü. 

📌İtalya'da hayatına devam etmekte zorlanan ressam 1921 yılında İngiltere’ye döndü. 1922 yılında ardında
 "Dünya, Picasso ve benim için yeterince büyük değil" yazan bir not bırakarak 61 yaşında intihar etmiştir.

📌Zamanla kendisine yabancılaşan ailesi, onun intiharından dolayı büyük bir utanç duymuş, bu nedenle de John William Godward’a ait tüm yazılı evrakları, fotoğraflarını yakarak imha etmiş, hatta aile fotoğraflarından dahi keserek çıkartmıştı. Bu nedenle de bugüne dek kendisine ait bir adet dahi fotoğraf bulunamamıştır.

Ressamın Görseldeki
1.Eseri; Sweet Doing Nothing
2.Eseri; The Day Dream 
3.Eseri; When The Heart is Young
4.Eseri; Dolce Far Niente

 

Eski Kafa 2019-11-25 09:36:49 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol