Büyük İskender ve Babasının İlginç Olayı
Eski Toprak paylaştı.

Büyük İskenderin babası Philip İskenderi hiç sevmezmiş. Hatta bir ara annesi ve iskenderi sürgüne yollamış, sonra affetmiş..Yine de İskendere olan soğukluğu değişmemiş.

Günün birinde Philip'e simsiyah yelesi rüzgar, gözleri yıldız,toynakları mermerden bir at getirmişler. Getirmişler ama, dizginlemek ne mümkün.4 kişi atı zaptedemiyormuş..Hele üstüne binmek... Allah muhafaza..deneyen 3 kişiyi üstünden atmış.. 

Atın azgınlığını gören Philip tereddüt etmiş..kral olarak hediye ata binmesi gerekir ama at üstünden atabilir..belini kırabilir.. Philip şöyle dönmüş, sürgünle kurtulamadığı oğlu İskendere, ''atı İskendere veriyorum'' demiş.

Amacı, İskenderin ata bineyim derken düşüp belini kırması hatta ölmesi.. İskender ata yaklaşmış,dört görevli zor zaptederken kolanı tutmuş,atı şöyle bir çevirmiş,yaklaşmış,burnunu sevdikten sonra ata binmiş..dört nala sürmüş... Gelince arkadaşları sormuşlar: nasıl bindin bu deli ata ?

İskenderin cevabı : At gölgesinden korkuyordu, başını güneşe çevirdim... Sizler de gölgenizden korkmayın, çevirin başınızı güneşe, başaramayacağınız hiçbir şey yok, bilin.... Lütfen paylaşalım.

Eski Toprak 2019-10-29 17:03:47 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol