Yazmanın Faydaları
Gazi Candan paylaştı.

Yazmak düşüncelerimizi sayfalara yerleştirmektir bana göre. Hiç kimse ben yazar değilim diye düşünmesin. Herkes yazardır. Hem de kurgusal olmayan yazılar benim daha çok hoşuma gidiyor. Hani evirip çevirip geveleyen yazarım ben deyip insanları yazmaktan okumaktan soğutan tipler yok mu? Ömrümüzü yedi bunlar. Tarih bu tip yazarlarla dolu unutulup gittiler boşuna kasıntı yaptılar. Verecekleri bir şey olmayan boş laf ebeleri bunlar. Hani şu çok konuşup iş yapmayan ama çok iş yapmış edasıyla dolaşan kaytarıcı tipler bunlar. Artık bu tiplere takılmayın bir kitap aldınız baktınız size bir şey anlatmıyor geri iade edin. Şunu unutmayın bu boş laf ebelerine meydanı siz bırakıyorsunuz. Neden siz şu harika fikirlerinizi yazmıyorsunuz?

Aslında yazmak düşüncelerimizi düzeltmenin etkili bir yoludur. Aynı zamanda düşüncelerimizi değerlendirmektir. Yazdıklarımız en önemli varlıklarımızdır. Bu durumda yazar olmayan bizler yazmayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. ikizkare.com bunun için var. Yazmak insanların sorunlarını yenmesi için çok etkili bir yoldur. O halde yazmanın faydaları üzerine araştırma sonuçlarına bakalım.

Yazmak Mutlu Ediyor

Zihnimizdeki fikirleri veya hedeflerimizi yazmak bizi o konu üzerinde daha çok motive edebilir. Etkileyici yazılar yazmamız ruh halimizi olumlu etkiler, üzerimizdeki stres azalırken refah hissimiz artar. Daha sağlıklı ve daha mutlu hissetmeye başlarız. Hatta yazmak terapi hissi verir.

Yazmak Dahi İyi Düşünebilme ve İletişim Kurmayı Sağlar

Sürekli konuşurken dilimin ucunda nasıl söyleyebilirim şimdi diye geveleyerek konuşuyorsanız, eeee ıııı diyerek kemküm ediyorsanız yazı yazın. Yazmak iyi düşünüp etkili konuşabilmenizi sağlar. Matematik gibi zor bilimlerde karmaşık bilgileri öğrenmeyi ve öğretmeyi etkili bir yol olarak sağlayabilir. Kafanızdaki size muhteşem gelen fikirleri yazmak gerçekten muhteşem olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır.

Yazmak Zor Durumların Üstesinden Gelmeyi Sağlar

Travma durumlar yaşayan biri zor durumlarını yazdığında üstesinden gelmeyi daha etkili bir şekilde sağlayabilir. Hatalarımızı görmek kabul etmek ve düzeltmek için etkili bir yol olabilir.

Yazmak Seni Zinde Tutar

Vücudumuz fiziksel egzersiz yaptığında nasıl güçleniyorsa yazma egzersizi de düşünme gücümüzü geliştirir. Zihnimizi formda tutabilmemizi sağlayabilir. Nasıl arkadaşlarla kurulan iletişim insanı mutlu ve sağlıklı yapabiliyorsa yazmak da aynı etkiye sahip olabilir.

Yazmak Zihinsel Sekmeleri Kapatmanızı Sağlar

Çok fazla internet sekmesi açtıysanız bu durumun sistemi kastığını bilirsiniz. Bu karmaşanın içinde kalmaya gerek yok sekmeleri kapatın. Peki zihnimizdeki sekmeleri nasıl kapatabiliriz. Elbette yazmak kafanızdakileri kağıda yerleştirmeniz sizin zihninizdeki sekmeleri kapatmanızı sağlayabilecek kolay ve faydalı bir yol olabilir.

Yazmak Daha İyi Öğrenmeyi Sağlar

Gazi öğretmen neden çok fazla yazma ödevi veriyor sebebi burada. Yazmak bilgiyi öğrenirken kuyunun dibine inmeyi sağlayabilir. Daha iyi öğrenmek daha derinden anlamak için yazmak iyi bir yol olabilir. Yazmak konunun daha iyi anlaşılabilmesi için farklı fikirler verebilir böylece zihninizde bilgiyi daha iyi yapılandırabilirsiniz.

Düşünce Liderliği

Yazmak liderlik yapabilmektir. Düşüncelerinizi günümüzün dijital teknolojileri ile sunabilir insanlara fikirsel liderlik yapabilirsiniz.


kaynak: https://www.sparringmind.com/benefits-of-writing/

Gazi Candan 2021-04-30 21:49:14 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol