Sevgililer Günü Katliamı (14 Şubat 1929)
Gazi Candan paylaştı.

Chicago'da 14 Şubat 1929 da yedi insanın vurulduğu suç çeteleri arasındaki çatışma için Sevgililer günü katliamı ismi verildi. Ülke çapında medya ilgisi aldığı halde büyük bir olay değildi.

Bugs Moran çetesinin yedi üyesi ve tesadüfen yanlış yerde olan bir göz doktoru, polis memuru giyimli Al Capone çetesinin beş üyesi tarafından Chicago'daki S-M-C taşıma şirketi garajının duvarına karşı sıraya dizildi ve vuruldu. Ölen adamlardan biri "Dar Dudaklı" Frank Gusenberg onu kimin vurduğu soruldu, "beni kimse vurmadı." diye cevapladı aynı zamanda Capone rahatça Florida'da tatildeydi.

Katliam "Makineli Silah" Jack McGurn tarafından Al Capone adına "Böcek" George Moran'ı öldürmek için tasarlanmış bir planın sonucuydu. McGurn, Fred Burke liderliğinde adamlarından bir takım topladı ve Moran'ı amaçlanan pusu içine çekti. Moran ve onun adamları biraz kelepir çalıntı viski satın alma bahanesiyle Clark sokakta bir ambarı ziyaretle kandırılmış olabilir; sonra Burke'ün takımı binaya girecekti ve onları öldürecekti.

Plan çalışmadı. Burke'ün takımından beş adam üçü polis üniformalı ve ikisi sıradan giysili 10:30 civarında ambara doğru çalıntı polis arabasını sürdü. Onlar Moran çetesinden yedi üyeyi buldular ama Moran'ın kendisi yoktu. Çete üyelerine duvar arkasına karşı sıra olmaları söylendi ve sonra vuruldular. Moran ambara yaklaşmıştı ama erken varan polis arabası onu korkutup kaçırmıştı. Ölü adamlar James Clark, Frank ve Pete Gusenberg, Adam Heyer, Johnny May, Reinhardt Schwimmer ve Al Weinshank.

Kaynak: http://www.britishcouncil.org/learnenglish-central-history-valentine.htm

Gazi Candan 2020-12-23 00:49:46 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol