Oğuz Türkleri
Mesut Şen Sevenleri paylaştı.

OĞUZ TÜRKLERİ

Bugünkü Anadolu Türklerinin Ruhi davranışları, ataları Oğuz Türklerinden farksızdır. Anadolu Türkleri, sakin görünüşlü, serin kanlı, duygularını pek belli etmeyen insanlardır; asık suratlı olmayıp güler yüzlü ve vakurdurlar; çabuk kızmazlar ve birden parlayıp sönmezler.

Halkın tabiri ile "Anadolu Türkü’nün kolayca damarı tutmaz”, yani hemen sinirlenmez, fakat “ ayranı kabardı mı kasırga gibi eser", önünde durulmaz. Tıpkı Oğuz yiğitinin “ Acığı tuttuğunda katı taşı kül eylediği” gibi. (acığı tutmak: öfkelenmek). Onların başlıca vasıflarından biri de kin tutmamalarıdır; öc alma duyguları da önlenemez bir aşırılıkta değildir; çabuk barışırlar; merhamet duyguları da kuvvetlidir; şaka ve lâtifeden hoşlanırlar; gerçekçi insanlardır, yani akılları hislerine hâkim olabilir; öğünme duygularında da aşırılık görülmez; onun için başkalarının meziyet ve kabiliyetlerini inkâr etmezler.

Bütün bu vasıfları ile onlar, Ak-Deniz milletlerinden, bazı Balkan milletlerinden, Kafkasyalılardan ve Araplardan ayrılırlar. Anadolu Türkleri rûhen infiratçı (Yalnızcı) değil, Cemiyetçidir. (Toplumcu); Toplu, yani bir arada yaşamaktan hoşlanırlar; milletlerine bağlı ve yurt sever oldukları da gerçektir.

Yüz şekli ve beden yapılarına gelince, onlar umumiyetle düz kara saçlı, ela gözlü, yuvarlak yüzlü, düz burunlu insanlardır; aralarında mavi gözlü olanları az veya nâdirdir; bu gibilere, çok defa, bu vasıflan bir sıfat olarak verilir (Gök Mehmet, Gök Kız)); pek çoğunun cildi beyazdır; yüz ve ellerindeki esmerlik güneş yakması ile ilgilidir; boyları ortadan uzun olup, gövde kısmı alt tarafa nazaran kısa değildir; onun için at üstünde heybetli görünürler ve rahatça ok atarlar ve kılıç sallarlar. Faruk Sümer. Oğuzlar

Mesut Şen Sevenleri 2021-01-08 18:58:46 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol
  • Yazarın Diğer Paylaşımları
  • Mesut Şen Sevenleri paylaşımlarını görmek için tıklayınız.