Medine Müdafii Çöl Kaplanı Fahrettin Türkkan Paşa
Kerem Hoca paylaştı.

22 Kasım 1948 - “Medine Müdafii, Çöl Kaplanı” Fahrettin Paşa vefat etti.
Ruhu şad olsun.

"ÇÖL KAPLANI" Fahrettin TÜRKKAN PAŞA.

Peygamberin kabrini
İngiliz güdümlü Bedevi Araplardan
Padişahın geri çekil emrine rağmen
2 yıl 7 ay boyunca çekirge yiyerek korumuştu.
"Çöl kaplanı" lakabını Arabistanlı Lawrence taktı.

Türk tarihinde ilk defa ordu yazışmalarında “MEHMETÇİK” unvanını resmi olarak askerlere veren Fahrettin Paşa'dır.

Soyadı kanunundan sonra Fahrettin Paşa “TÜRKKAN” soyadını almıştı.

Medine Kuşatması'ndan sonra savaş esiri olarak önce 27 Ocak 1919 tarihinde Mısır'a daha sonra da 5 Ağustos 1919 tarihinde Malta'ya sürgün edilen Fahreddin Paşa, sürgün esnasında, savaş suçlularını yargılamak üzere İtilaf Devletleri tarafından İstanbul'da kurulan Kürt Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi adı verilen mahkemece idama mahkûm edildi.

Ancak Ankara Hükümeti'nin gayretleriyle 8 Nisan 1921 tarihinde Malta'dan kurtulduktan sonra Eylül 1921 tarihinde Türk Kurtuluş Savaşı'na katılmak üzere Ankara'ya geldi.

MUSTAFA KEMAL PAŞA tarafından Güney Cephesi'nde Fransız Ordusu'na karşı savaşan Türk kuvvetlerini birleştirmekle görevlendirildi. Fransızlarla Ankara Antlaşması'nın imzalanmasıyla güneyde savaş sona erince 9 Kasım 1921 tarihinde TBMM tarafından Kabil Büyükelçiliği'ne atandı. Türk-Afgan dostluğunun gelişmesinde önemli rol oynadı.

1936 senesinde Ferik korgeneral rütbesi ile ordudan emekli olan Fahreddin Paşa, 22 Kasım 1948 tarihinde bir tren yolculuğu sırasında kalp krizi geçirerek vefat etti. Vasiyeti gereğince, Aşiyan Mezarlığı'nda medfundur.

Mekanın Cennet Olsun Büyük KOMUTAN.🇹🇷

Kerem Hoca 2021-11-25 07:30:02 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol