MAYALAR
G paylaştı.

Mayalar aslında Güney Meksika, Guatemala ve Honduras'ta yaşayan büyük bir Kızılderili grubudur. Bu insanlar diğer yerli Amerikalılarla birlikte Bering Boğazından geçip geldiklerine inanılıyor ama hızlıca güneye göç ettiler. M.Ö. 5000 yıllarında Maya insanları sahil kıyılarına yerleştirilen küçük balıkçı köyleri oluşturdular. M.Ö. 2000 yıllarında Mayalar iç kısımlara taşındılar ve mısır ve fasulye yetiştirmeye başladılar. Bu sebzeler bugün olduğu gibi onların ana besin kaynağı oldu.

Sonraki 2000 yıl boyunca yüksek bir insan uygarlığı geliştirdiler. Onlar birçok Mezoamerika alanlarına yerleştiler ve müreffeh oldular. Onlar Çömlek yapma sanatı geliştirdiler ve Amerika'nın bilinen ilk sulama sistemini veya ekin sulama yöntemlerini tanıttılar. Bir yazı biçimi ortaya çıkardılar ve Mayalar tarihi ilk kez kaydetmeyi başlattılar.

1000 yıllarında Mezoamerikayı ağır bir kuraklık vurdu. Mayaların ekinleri başarısız oldu ve dağ bölgelerinde pek çok maya kıtlık nedeniyle öldü. Ovalardaki Mayalar biraz daha iyiydi ve Meksika'nın Yukatan yarımadasındaki Uksmal ve Tavuk İtza gibi şehirler Maya Hükümetinin, sanat ve mimarisinin merkezi oldu. İspanyol kaşifler 13. ve 14. yüzyılda mayaların baş edemediği yeni hastalıklar getirdi ve İspanyol fatihler sonunda Maya imparatorluklarının çökmesine neden oldu. 1697 de son Maya İmparatorluğu İspanyollara teslim oldu.

Kaynak: http://www.toeflprepinfo.com/toefl_reading_comprehension2.htm
Resim: Walkerssk tarafından Pixabay
Çeviri: Gazi Candan

G 2020-12-10 13:35:19 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol