Faiz Haram Değil İşte Açıklaması
Kerem Hoca paylaştı.

İnsanlarımız arasında faizin her türlüsü haramdır şeklinde yanlış bir bilgi var. Aslında bunun gibi çok fazla yanlış bilgi her yerde dolaşıyor. Daha sonra bu yanlışlar kalıplaşıyor ve yüzyıllar boyunca çözülmez bir hal alıyor. Bunun için işin özüne indim ve size anlaşılır bir açıklama getirdim.

Burada haram olan aslında tefeciliktir. Yani zorlama yolu ile verilen borç para üzerinden daha fazla para kazanma işi. Ancak herhangi bir kişi borç verdikten sonra verdiğinden fazlasını isterse haramdır. Burada önceden anlaşmak ve gönüllü olmak söz konusu değildir ve zorlama olduğu için haramdır. Yani haram olan bu işin adı tefeciliktir.

Faiz ise belirlidir. Borç alanda verende gönüllüdür. Sözleşme vardır ve ödeme süreci de belirlidir. Bu nedenle faiz için haram denilemez. Tıpkı vadeli satış gibi. Nasıl vadeli satışda fiyat yükseltmek caizse faizde caizdir.

Günümüzde kalıplaşmış hatalar devam ediyor. Örneğin sıgara sağlığa zarar verir o halde haramdır. Bu kadar net iken sıgaranın zararının bilinmediği dönemdeki sıgara mekruhtur bilgisi kalıplaşmış bir hatadır. Dini bilgisi zayıf ama bir o kadar çok konuşan bu cinslere değer vermeyiniz. Dünyada öyle cinsler varki balık yemek caiz iken haram olduğunu söyleyebiliyor. O kadar çok hata varki zamanla açıklama yazacağım. Sizden ricam bu yazılarımın daha çok okunması için paylaşınız. Sağlıcakla kalınız.

Kerem Hoca 2021-04-03 15:56:56 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol