Adaletin Kılıcı
Mesut Şen Sevenleri paylaştı.

ADALETİN KILICI
Kılıç tüm dünyada olduğu gibi, Türk sembolizminde de adalet sembolüdür. Yunan mitolojisinde adalet ve düzen Tanrıçası Themis bir elinde terazi diğerinde Kılıç tutar.

Türk Osmanlı İkonografinde Padişah fermanlarındaki yazı, “Kılıç Formu” şeklinde yazılır. Bu hem hakimiyet ve adalet, hem de otorite simgesidir. Adalet keskin bir kılıç gibidir ve Adaletin kestiği parmak acımaz, ve fakat “Adilse”.

Türk Osmanlı Padişahlarının "İMZASI", kendilerine özel hazırlanan, "TUĞRALARIDIR". Bu imzalar "TÜRK TAMGA" geleneğinin devamıdır. Bunları, ferman adını verdiğimiz yazılı belgelerde görebiliriz.

Bu iki yazılı belge, fakat bana göre eşsiz sanat eseri olan fermanlar, birçok anlamı içinde barındırır. Bu eserde, “Piramidal” biçimde yukarı doğru daralan “Hayat Ağacı” İkonografisi kullanılmış, ve tam tepede “Tekliği ve Birliği” simgeleyen “Hayat Çiçeği” motifi ile son bulmuş. En tepede ise, bir anlamda “Tanrının Adaletini” anlatan ve “Tanrının Kılıcı” olarak bildiğimiz kılıç resimlenmiş. Yeryüzünde adaleti sağlayamayan insanın aksine, Tanrının adaletinin ve gücünün her zaman var olduğunu anlatmak istemiş.

Nuray Bilgili

Mesut Şen Sevenleri 2021-01-08 18:51:47 anında paylaştı.

Yorumlar İçin Giriş Yap & Üye Ol
  • Yazarın Diğer Paylaşımları
  • Mesut Şen Sevenleri paylaşımlarını görmek için tıklayınız.