21 eylül 1840 da istanbulda doğmuştur. Babası Murat için eğitimine çok özen göstermiştir. v. Murat doğu kültürü ve fen bilimleri dersi görmüştür ilk başta ethem paşadan daha sonra ise gardet ve kemal paşadan yani fransızlardan eğitim görerek 14 yaşında fransızcayı çok ilerletti. 

İtalyan hocalardan piyano eğitimi görmüştür, musiki konusunda çok bilgiliydi besteler hazırlamıştır.

Ailesiyle köşklerinde mutlu bir şekilde yaşıyordu. Alafranga yaşam biçimini çok severdi. Murat meşruti rejimi kollayan osmanlılarla iletişimde bulunduğu fazla görüştüğü Şinasi , Namık Kemal ve Ziya efendiyle demokrasi gibi konularda sık sık muhabbet edip düşüncelerini paylaşıyorlardı. 

Sultan Abdul Aziz in tahtan 30 mayıs 1876 da indirilip bilekleri kesilerek 4 Haziran 1876 da öldürülen Abdulün yerine tahta v. Murat çıkartıldı .

Beyazıt taki serasker binasında olan biat adı verilen törenden sonra Muratın saltanatındaki olan sorunlardan dolayı aklında ya da beyninde sorun oluşmuştur. v. Muratın büyük bir zaman sağlığı  söz konusuydu. Uzun bir sağlık bakımından dolayı 31 ağustos 1876 tarihinde tahttan indirildi, kardeşi olan 2. Abdulhamit Muratın yerine tahta geçirildi. Uzun zaman sonra Muratı tahta almak istendi fakat Abdulhamitin inmek istemediği ve karşı çıktığından dolayı olay dile getirilmedi. v. Murat ailesiyle birlikte hapis gibi bir hayata mecbur bırakıldı. 

Muratın akıl sağılığı düzeldi .Ali Suavi den sonra Harem e gönderildi  akıl sağılığı düzeldiği için Muratı daha iyi bakmaya başlandı çevre , etrafla bütün görüşmesi kesildi ve huzurlu bir hayat sürmüştür. Ailesine isim olarak "Çırağanlılar" ailesi olarak dile getirilirdi. Bu zaman içinde musiki ile tekrardan ilgilenmeye başlamıştır.  Kendince besteler yapmıştır .28 yıl zamanının içinde ölenler ve dünyaya gözlerini  açanlar oldu. V. Muratın acı çektiği iki hastalık vardı şeker hastalığı ve basurdan dolayı 29 Ağustos 1904 tarihinde Çırağan sarayında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Topkapı Sarayı'na nakledilip Valide Sultan Türbesine defnedildi.