Ünlü Kitaplar Hakkında İlginç Gerçekler 

1) SEFİLLER – VICTOR HUGO

Romantik akımın kurucusu Victor Hugo’nun en etkileyici romanlarından “Sefiller” (Les Miserables) eserini okursanız çok uzun bir cümle ile karşılaşacaksınız. Bu cümlenin içinde tam 823 kelime var! Cümle kitabın 3. Bölümünde yer alıyor ve tam tamına 3 sayfa sürüyor. İlgili cümlenin, Fransız Edebiyatının en uzun cümlesi olduğu kabul ediliyor.

2) GADSBY – ERNEST VINCENT

Ernest Vincent’ın 1939 yılında yazdığı “Gadsby” isimli roman tam 50.110 kelime içeriyor. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Ancak romanın ilginç yanı 50.110 kelimenin hiçbirinde ‘e’ harfinin bulunmaması!

3) TOM SAWYER’IN MACERALARI – MARK TWAIN

Ünlü yazar Mark Twain, Remington firmasının daktilo alan ilk müşterilerinden biridir. 1987 yılında daktilosunda ilk yazdığı ünlü eseri de “Tom Sawyer’in Maceraları” adlı meşhur kitaptır. Bu kitap aynı zamanda dünya edebiyatında daktiloda yazılan ilk kitap olarak biliniyor.

4) SHERLOCK HOLMES – SIR ARTHUR CONAN DOYLE

Efsanevi roman Sherlock Holmes’un yazarı A. Conan Doyle aslında bir göz doktoruydu. Ancak tıbbi çalışmaları karşılığında iyi bir gelir elde edemeyen Doyle, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yazar oldu. Şu an tüm zamanların en iyi yazarlarından kabul edilen Doyle, geçim sıkıntısı çekmeseydi belki de bugün “Sherlock Holmes” olmayacaktı.

5) SAVAŞ VE BARIŞ – LEO TOLSTOY

Leo Tolstoy’un yazdığı “Savaş ve Barış” isimli klasik eser en önemli başyapıtlardan kabul ediliyor. Henüz kopyalama makineleri ve bilgisayarların icat edilmediği dönemde yazar tarafından kaleme alınan bu eserin el yazmasını, Tolstoy’un eşi yedi kez elle yazarak kopyaladı.

6) GÜLİVER’İN GEZİLERİ – JONATHAN SWIFT

İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden olan Jonathan Swift, “Gulliver’in Gezileri” isimli kitabında mars gezegeninin iki uydusu olan Phobos ve Deimos’u tam boyutları ve dönüş hızlarıyla yazdı. Gökbilimciler isimleri kitapta geçen bu uyduları kitabın yazılışından yaklaşık 100 yıl sonra buldular. Swift’in bu bilgileri nasıl öğrendiği ise hala bir sır.

7) KUMARBAZ – DOSTOYEVSKI

Kumarbaz, Dostoyevski’nin gençlik yıllarını, dramatik aşk ve kumar tutkusunu en yalın hali ile kaleme aldığı yapıtlarından biridir. İlk büyük romanı olan ve büyük bir kitleye ulaşan Suç ve Ceza’dan sonra yayınevi ile yaptığı anlaşmaya bağlı kalmak mecburiyeti üzerine (Kumarbaz romanının 25 gün içerisinde yazılmaması halinde Dostoyevski ileride yazacağı romanlardan herhangi bir hak talep edemeyecekti) romanın yetişememe telaşı ve en önemlisi iyi bir roman yazmak düşüncesiyle tuttuğu stenograf Anna Grigoryevna’nın yardımı ile yazmış ve kendinden genç olan bu kadınla daha sonra evlenmiştir. Roman 25 günde tamamlanmıştır.

8) LOLİTA – VLADIMIR NABOKOV

Rus asıllı Vladimir Nabokov’un Paris’te İngilizce yazıp yayımladığı “Lolita” adlı romanı, müstehcen olduğu gerekçesiyle Fransa, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Güney Amerika ve Arjantin’de yasaklandı. Ancak, Amerika’da kitabın ilk üç hafta içinde 100.000 kopya satması, büyük bir başarı olarak kabul ediliyor. Romanda 12 yaşındaki bir kız çocuğuna ilgi duyan orta yaşlı bir adamın öyküsü anlatılıyor.