Sanatçı 1966 yılında Ankara’da doğdu. 1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları, Tezhip Ana Sanat Dalına girip 1986/87’de bu bölümden mezun olan sanatçı yine aynı üniversitede Yüksek Lisans yaptı.
Üniversitede, tezhip sanatında Yrd. Doç. Dr. Tahsin Aykutalp’den ders aldı.
Mezun olduktan sonra figür çalışmak daha cazip geldi ve minyatür sanatı ile ilgilenmeye başladı. Bu sanatta yine M.S.Ü. öğretim üyelerinden Yakup Cem hocadan ders aldı.
Halen aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak ders vermektedir, aynı zamanda Sanatta Yeterlik Programına devam etmektedir.

Sanatçının esas dalı tezhip olmasına rağmen, okul yıllarında müzelerde, derslerde klasik minyatürleri görmesi bu sanata yönelmesinde ilk adımdır. Bu sanatın tezhip sanatı gibi katı kurallarla çerçevelenmemesi ve günümüze rahat uyarlanması onun bu sanata yönelmesini sağladı. Sanatçı minyatür sanatının ülkemizde hak ettiği yerde olmadığını, diğer Türk sanatlarında olduğu gibi modern sanatların gölgesi altında eziliğini savunuyor.
Hatta çoğu insanımızın bu sanatların ismini bile duymadığına şahit olmuş ve çok üzülmüş.
Bu sanatı insanımıza tanıtmak, daha ilerisi avrupalı insana değişik bir sanat tadı olarak sunmak için bu misyonu üstlenmiştir.
Çalışmalarını halen kendi atölyesinde sürdürmektedir.
2010 yılında Kariye Müzesi yanında açtığı “Taner Alakuş Minyatür Atölyesi”’nde sergiler düzenleyerek ve Minyatür eğitimi vererek, çalışmalarına devam etmektedir.