Polonya'da İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcının yetmişinci yıldönümünü anma törenleri sırasında Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski Rusya ile eski defterleri açtı ve Sovyetler Birliği'nin, Almanya'nın saldırısı altındaki Polonya'nın bir bölümünü işgal ve ilhak ettiğini hatırlattı.

Image caption
Anma törenine 20 ülkenin lideri katılıyor
İlk tören, Gdansk kenti yakınlarındaki, Westerplatte Körfezi'nde yapıldı.

Beş yılı aşkın sürede 55 milyondan fazla kişinin yaşamına mal olan savaş, burada, 'bir dostluk ziyareti' için limana demirlemiş olan Alman savaş gemisi Schleswig-Holstein'den açılan ateşle başlamıştı.

Alman gemisinin ateş açtığı dakikalarda Alman Ordusu da üç koldan Polonya'yı işgale başlamıştı.

Polonya'nın işgalinden iki gün sonra Fransa ve İngiltere Almanya'ya karşı savaş ilan etti.

Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski ve Başbakan Donald Tusk'un da yer aldığı törenler Alman savaş gemisinin hedef aldığı kalede sabaha karşı, yerel saatle 04.45'te başladı.

"Polonya sırtından hançerlendi"
Polonya cumhurbaşkanı Leh Kaçinski konuşmasında, savaşta Nazilerin işlediği insanlık suçları ve soykrımın yanısıra sözü Sovyetler Birliğiyle olan eski sorunlarına da getirdi.

Alman işgalinden iki hafta sonra, Sovyet ordusu, Nazi Almanya'sıyla varılan gizli anlaşma uyarınca, Polonya'nın doğusunu önce işgal, sonra da ilhak etmişti.

Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski konuşmasında bu olaya da atıf yaptı.

"7 Eylül'e gelindiğinde, Varşova ve Modlin kentleri kendilerini savunurken, Bzura savaşı devam etmekteyken, Almanlar Lwow kentinden püskürtülmüşken, Polonya sırtından hançerlendi. Bu darbe, Bolşevik Rusya'dan geldi. Molotof ile Ribbentrop arasında varılan anlaşmaya göre, taraflar ittifaklarındaki taahhütlerinin gereğini yerine getiriyorlardı."

Polonya ile Rusya'nın tarihin bu dönemine, özellikle bu saldırmazlık anlaşmasına ilişkin yorumları farklı. Konu her iki taraf için de hassas.

Bir diğğer hassas konu da, 1940'ın ilk aylarında Sovyet gizli servisinin 20 binden fazla Polonyalı askeri Katin yakınlarındaki ormanlık alanda öldürmesi.

Moskova, 1990'lara kadar bu katliamı Nazilerin gerçekleştirip, kendilerinin üzerine attığını savundu, ve ancak 1990 yılında, sorumluluğu üstlendi.

Ancak Rus mahkemeleri, bu olayın bir savaş suçu olduğunu kabul etmiyor.

İki ülke arasındaki gerilim, Rusya devlet televizyonunun yayınladığı bir belgeselde, Polonya işgalinin, Varşova yönetiminin Moskova'ya karşı Hitler'le işbirliği içinde olduğunu ima edilerek meşru gösterilmesi nedeniyle yine alevlenmişti.

Polonya Cumhurbaşkanı Leh Kaçinski, buna karşılık, konuşmasında Sovyetler Birliği'nin Nazizm karşısındaki direnişinden de övgüyle söz etti.