Nysa Antik Kenti!! Aydın İline 30 km uzaklıkta olan Sultanhisar ilçesinin kuzeyinde, Aydın Dağlarının güneye bakan yamacında, Tepecik deresinin çevresinde bulunur. Nysa Antik Kenti Tepecik deresinin oluşturduğu derin bir boğazın iki yakasına kurulmuş iki şehirden meydana gelir. İki şehir birbirine üç köprü ile bağlanır. Antik kentin altın çağlarını yaşadığı dönemde yaklaşık.!!40 bin kişinin!! şehirde yaşadığı düşünülmektedir. !!Nysa Antik Kentinin kuruluşunun MÖ 6. Yüzyılda dayandığı !!ifade edilmektedir....

Ünlü coğrafyacı ve gezgin_.Strabon’un_ burada eğitim aldığı bilinmektedir. Kentte bulunan Gymnasium ve Kütüphane parlak dönemlerinde kentin bir eğitim merkezi olduğunu göstermektedir..
Nysa Antik kenti kütüphanesi Efes Antik Kenti kütüphanesinden sonra Anadolu’da en iyi korunmuş kütüphanelerden biridir. Nysa Antik Kenti özellikle Roma döneminde mimari açıdan büyümüş ve çeşitli mimari eserler kazanmıştır.

Hidden in the deep valleys of the Aegean, the ancient city of Nysa is known as the mythological birthplace of Dionysus, who represented fertility, wine and theater.