• Mimar Sinan Selimiye camii'nin kubbesini o genişliğe oturtmak için  13 bilinmeyenli bir denklemi matematiğin bilinen 4 ana işleminden farklı  beşinci bir işlem oluşturarak çözmüştür. Ayrıca minarelerin  serefelerine çıkanların yolda birbirlerini görmemeleri ise büyük bir bir  dehanin ürünüdür. Almanlar aynı sistemi meclislerinin önündeki dev  kürede kullanmışlardır Mimar Sinan ise bu sistemi 2 metre çapındaki  minarelere yüzyıllar önce monte edebilecek bir dehadir.Almanların dehası ise, o kopya metale Selimiye'den daha fazla turist çekebilmelerindedir.

Selimiye camisinin zemini gevşek topraktır bu nedenle minarelerinin  yakın zamanda yıkılacağı düşünülmüş uluslararası bir grup mühendis  toplanıp camiiyi sağlama alma üzere incelemelerde bulunulmuş ve son  olarak en son teknoloji olan meetal kelepçelerle minarelerin temellerini  sabitlemenin en iyi çözüm olduğuna karar vermişlerdir. Minarelerin  temellerini açınca, koymayı düşündükkleri kelepçelerin aynıları ile  karşılaşmışlardır. Mimar Sinan yüzyıllar önce aynı şeyi düşünmüş, yapmış  bir şahsiyettir.

Ayrıca 1950'lerde bir grup Japon mühendis  Türkiye'de mevcut tarihi eserleri incelemek için izin alır sıra  Selimiyeye geldiğinde ondan sonraki tüm incelemeleri iptal ederler ve  kalan tüm zamanı bu camiiye ayırırlar çünkü camii bambaşka, bilinmeyen  sistemlere sahiptir. Uzun süre incelemelerin sonucunda caminin altında  mevcut raylı sistemi keşfederler bu sistem sayesinde o zayıf toprakta  yapı ayakta kalabiliyor ve herhangi bir sarsıntıda 5 derece dolaylarında  esneyebiliyordu bu şekilde yapı en ufak zarar görmüyordu. Bu sistemi  keşfeden Japonlar ülkelerine döndüklerinde aynı sistemi gökdelenlerde  uygulamaya başlarlar ve gökdelenlerin güvenliği,sağlamlığı katbe kat  arttırılmış olur. Sonuç olarak bugün tüm dünyada gökdelenlerde bu sistem  uygulanmaktadır.

Türk mimari tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan Mimar Sinan, Kayseri’nin Ağırnas Köyü’ndendir. Saygıyla anıyoruz.