Koronavirüs, soğuk algınlığından çok daha ciddi hastalıklara sebep olabilen büyük bir virüs ailesidir. İlk olarak 1960’lı yıllarda görülen bu virüs grubu, 2002’de çıkan SARS ve 2012’de çıkan MERS virüsleriyle aynı ailedendir. Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) ise ilk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve hızla dünyaya yayılmaktadır. Koronavirüs; hayvanlardan insanlara bulaşan bir virüs türüdür. Koronavirüsün belirtileri ateş, nefes darlığı, öksürük ile başlayıp zatürreye, ciddi solunum yolu hastalıklarına, böbrek yetmezliğine ve ölüme bile yol açmaktadır. Virüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasındadır. Hastalık ilk olarak hafif seyretmekte genellikle yedi günden sonra ağırlaşmaktadır. Koronavirüsten korunmak için:

Ellerinizi sık sık sabunla en az 20 saniye yıkayın. Ellerinizi yıkamadan özellikle gözünüze, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Eğer sabunla ellerinizi yıkayamayacak bir ortamdaysanız alkol bazlı el antiseptiği kullanabilirsiniz.

Öksüren ya da hapşıran kişilerden en az 1 metre uzakta olmaya dikkat edin.

Hapşırdığınızda ya da öksürdüğünüzde hemen kullandığınız mendili çöpe atın.

Nefes almakta zorlanıyorsanız, ateş ve öksürüğünüz varsa mutlaka bir doktora görünün.

Evlerinizi, iş yerlerinizi, sınıflarınızı sık sık havalandırın.

Yemeklerden, tuvalet kullanımından önce ve sonra ellerinizi yıkayın

Gerekmediği sürece tokalaşma, sarılma gibi yakın temas selamlaşmalardan kaçının.

Eğer herhangi bir solunum yolu rahatsızlığınız varsa maske kullanın. Hasta değilseniz maske kullanmanıza gerek yoktur

Kırmızı et, tavuk gibi çiğ hayvansal gıdalara dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın ve et kesme tahtalarınızı iyi bir şekilde temizleyin.

Sağlıklı beslenmeye ve düzenli uykuya özen gösterin. Özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin menünüzde yer almasına ve bol sıvı tüketimine dikkat edin