Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin Çin karşısında Doğu Türkistan konusundaki sessizliğini Özbekistan milletvekili Kobul Dusov bozdu.
Özbekistan Cumhurbaşkanına Doğu Türkistan'daki zulümleri ve Cumhurbaşkanından beklentilerini dile getiren mektup yazdı.

Kobul Dusov bu konuyla ilgili BBC Uzbek'e verdiği röportaj'da ve sosyal medyadaki açıklamalarına "Ben bir Türk olarak, Türkün Özbek boyundan olarak, hadi Türk olmayayım, bir insan olarak bugün Doğu Türkistan'da olanlara ilgisiz kalamazdım!" ifadelerine de yer verdi.

Mektubun içeriği şöyledir:
------------------------------------------
Rızkımızı Çin değil, Allah verir!

Bir zamanlar toprağımızın bir bölümü, ulusumuzun bir parçası olan Uyguristan (Doğu Türkistan) şu an zülüm ve işkenceler altındadır. Nüfusunun Özbek, Kazak, Uygur'dan oluştuğu bu vatan ve oradaki Müslümanlar horlanmaktadır.
Türkçe konuşan bu halkların ata yurdu ise bizim Özbekistan'dır.
Bizim vatanımızın atası olan Cenabi cumhurbaşkanımızdan bir evlat olarak şunları arz etmek istiyorum.
Sizin hükümdar atalarınızın mirası olan bu ülkeye yani Uyguristan'a (Doğu Türkistan'a) siz zati alilerinin, maddi olmasa da manevi bakımdan ata olduğunuz reddedilemeyecek bir hakikattir.
Bu nedenle, sessiz olan tüm Müslüman ülkeler arasında sizin inisiyatifi ele alacağınıza inancım tamdır. Bu konuda size Allah'ın y¢r ve yardımcı olacağı da aşikardır.
Çünkü, Küçük grupları Allah'ın büyük güçler üzerinde zafer kazandırdığı gerçekler, tarihte Mukaddes Kur'an-ı Kerim'de ve Amir Temur, Celalettin Harezmşah'ların yaşamlarında kanıtlanmıştır.
Hürmetlerimi arz ediyorum. Milletvekili evladınız,
Kobul Dusov