Çekirdek çitlemek..İsviçre'de bir klinikte hekimin hastasına her akşam bir avuç çekirdek çitlemesini önermesiyle  incelemiştim ilk kez, çocukluğumuzun çekirdeğini.. sonrasında bacak krampları olan hastalarımda magnezyum seviyesi hafif düşükse, önerdim. Ve bugün 82 yaşında yıllardır bacak krampları olan bir hastam mutlu mutlu geldi, size hep dua ediyorum diye, niye  dedim, güldü, artık akşamları çekirdek çitliyorum, krampta yok, daha da mutluyum dedi...

Çekirdek çitlemek neden mi önemli?
Kabak Çekirdeği;  B, E, K vitamini, omega 3 ve Omega 6, manganez, magnezyum, demir, bakır, E vitamini ve çinkodan zengindir. 

Kabak çekirdeği’nin protein içeriği; bedene dışardan alınması şart olan (fenilalanin, triptofan, metiyonin) gibi temel (esansiyel) amino asitler açısından çok zengindir. 

Triptofan; noreadrenalin, serotonin ve GABA gibi beyin biyokimyasal düzeninde düzenleyicilerin ön maddesidir. 

Noradrenalin eksikliği dikkat dağınıklığına neden olur. Serotonin eksikliği anksiyete, kaygı hali ve depresyona neden olur. 

Kabak çekirdeği’nin zengin olduğu amino asitlerden biri de arginin’dir. 

Arginin C vitamini ve Folik Asit gibi; nitrik oksit sentezini doğal yoldan artırır. Nitrit oksit (NO) genel olarak damar sağlığı için çok gereklidir. 

Kabak çekirdeği; içeriğinde doymamış yağ oranı yüksektir ve kandaki yağları azaltır. 

Kabak çekirdeği içerdiği Fitosterin (Phytosterin) ile; kolesterolü azaltır, prostat büyümesine  faydalıdır.

Yarım bardak kabak çekirdeği, günlük magnezyum ihtiyacının %46 sını, demirin %28.’ni, manganezin %52’sini, çinkonun %17.’sini ve proteinin yüzde 17si’ni karşılar.

Bir bardak kabak çekirdeğinde, 16 mg kadar çinko bulunur. Kabak çekirdeği alanin, glisin ve glutamik asit gibi amino asitler bakımından da zengindir.

Bazı B vitaminlerini içerdiği gibi kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç olan K vitaminini önemli bir miktarda da içermektedir. 

Arginin;

-Kalp ve damar sağlığı
-Ektra yağların depolanmasının azaltılması
-Beyindeki aktivitelerin hızlandırılması
-Üreme organlarının sağlığı,
-Yaraların çabuk iyileşmesi

için gereklidir.

Ayrıca kabak çekirdeği çok etkili bir antidepresandır.