İlber Ortaylı Hitlerin neden Türkiye'ye saldırmadığı konusunda konuştu. Hitlerin bazı komutanları Yunanistanı ele geçirdikten sonra hedef olarak Türkiye'yi belirlemişti. Hitlerin bazı Komutanları ise Türkiye yerine düşmanımız olan Rusya'ya saldırmalıyız diyorlardı.

 

İsmet İnönü Rusya ile saldırmazlık anlaşması yapmak istiyordu. Bu amaçla bir heyet gönderilmişti. Rusya ise heyeti opera izlemeye götürmek gibi işlerle oyalamaya çalışıyordu. Rusya'nın hedefinde Almanya'dan önce Türkiye vardı.

 

İsmet Paşa Almanya'nın Rusya'ya saldırıya geçtiği haberini aldığında daha sabah olmamıştı. Uyandırılıp haber verildiğinde İsmet Paşa kahkahalarla göbek atmaya başlamıştır. Çünkü almanlar veya rusların ikinci hedefindeki ülke idik hatta almanlar Rusya'ya saldırmasa rusların Türkiye'ye saldıracakları çok iyi biliniyordu.

 

Almanların tank komutanları savaş sürecinde Stalin güçleri tarafından yok edilmişti. Bu durum almanlar için zor günlerin başlamasının habercisiydi. 

 

Stalin ve Hitler gibi iki kana susamış caniden birin Türkiye'ye saldırması işten bile değildi. Ancak onların birbiri ile dalaşması bizim rahat etmemizi sağladı. Fakat Türkiye güçsüz bir ülke olsa İsmet Paşa iki milyon civarında asker birliğini oluşturmasa, düşmanlara korku verecek güçte olmasak tarih farklı yazılabilirdi.