,

                                                     

               Gecenin  bir  vakti yine kaçamak yapıyorum , uymadığım .

Bugün çok önemli bir gün ya da ben öyle sanıyorum .

_ off  çok  heyecanlıyım ! çok az kaldı ! vallahi kalbim duracak şimdi !son on saniye !

 on yıldır , bütün dünyada beklenen ‘’uzaylı  avcısı profesör 3 ‘’ isimli  bilgisayar oyunu bugün satışa çıkacak , onu bekliyorum on yıldır beklense de ben bu bekleyişin son 4 yılını dahil olabildim . öncesinde yemek , uyumak,agu yapmak gibi bebeksi işlerle uğraşıyordum .

oyunu eski versiyonlarını ilk kez görüp oynadığımda aklım yerinden çıktı . muhteşem bir oyun , adeta tasarım harikasıydı. İşte bu yüzden uyuyamadım, hala bekliyorum ekranda geri sayım var . yaşasın çok yaklaştık , artık sadece 6 dakika 56 saniye kaldı.

_dokuz, sekiz, yedi, altı, beş, dört !

Kalbim hızla atıyordu ki annem içerden  duyacak diye  korkuyorum

İşte 2 dakika 27 saniye …veee veee çıktıııı çıktıııı evin içinde 4 dönüyorum zıplamayla koşma arasında kararsız kaldım , küme düşmek üzere olan takımda son maçını oynayan futbolcu gibiydim,

Nereye koşucağımı şaşırdım .

_ sıfııııırr ! yaşasın bee ! yaşasın bee !!! yihuuuu !

Annemler , dedemler , canan çığlıklarıma uyandı  annem ‘’çıktı’’ ! diye bağırmama milli piyangoyu kazanmamızı yorduysa da cevap vererek hâlde  değilim . bağırmaya ve koşmaya devam ettim . evde uyandıracak kimse kalmamıştı .

Ha ha  ! ne çıktı olum kolun mu  çıktı ne oldu  oyun çıktı baba oyun !

Hehehe!yıllardır beklenen oyun bilgisayar oyunu çıktı !!

Birde mutfağa dalayım dedim , demez olaydım buzdolabımın

 Kapısı açık , önümde fil Necati … dolabın içinden gelen ışıktan

Mıdır yoksa bir sürü şey yiyip göbeğini büyüttüğünden midir bilmiyorum . karşıma çıkan devası yaratıktan öyle korktum ki bu sefer korkudan bağırmaya başladım.

Necati abi benimle aynı hızla ve şiddetle bağırıyordu. Aramızdaki tek fark onun çığlıklar arasında yemek yemeye devam etmesiydi . ben onun Necati abey  olduğunu , oda benim şakir olduğunu anlayınca durduk .yani daha doğrusu bağırmayı durdurduk, o yine yemeye ve içmeye devam etti. Bu kadar gürültü takırtıda uyumaları mümkün  olmayan annem babam,dedem ve canan mutfağa geldiler.evin tartışması otoritesi annem’’aaaaa yeter ama  ne bağırıp duruyorsunuz?’’ diyerek olaya el koydu.

Babamın derdi daha farklıydı. O,Necati ağabeyin gecenin bir vaktinde mutfakta olmasına şaşırmıştı. Halbuki bizim ailede, en son şaşıracağımız olay bu olmalıydı. Necati  ağabey her ne kadar buzdolabı hırsızını yakalamak için operasyon başlattığını söylese  de asla inandırıcı değildi .Adımın Şakir olduğundan  ne kadar eminsem , 

Necati ağabeyin gece yarısı tıkınmaları için annemin lezzetli yemeklerinin peşinde olduğundan o kadar da emindim .babam biraz üzerine gidince kendisi de itiraf etti zaten.bizim evde ki yemekler çok güzelmiş  kendini durduramıyormuş.yalnız pastanın kremasını az buldu. Bak yahu , hem izinsiz yemeklerimizi  yiyor hem de eleştiriyor utanmadan. Allah ‘tan annem  çok  şefkatli bir  insan da Necati  ağabeye  bile  hoş görüyle  yaklaşabilir. Kendisi  yemeklerden  çok  benim  çığlıklarımla ilgiliolduğundan  sorgu ışıklarını direkt bana yöneltti. Gece vakti niye çığlık çığlığa bağırıyorsun oğlum ?gösterdiğim delilik belirtilerini tam 0larak açıklamasa da yani çıkan oyunun önemi ve onu almayı ne kadar çok istediğimi anlatmaya çalıştım . annemin tepkisi tambir anneye yakışır şeklindeydi alt tarafı bir oyun için bu kadar patırtı  yapılırmı ?   dedi kısa ve netti. Oyunu almak için para istediğimde ayakta uyuklayan babam aniden ayrıldı.tepkisi de aynı kısalık ve aynı netlikte babam aniden ayrıldı.tepkisi  de aynı kısalık ve aynı netlikte oldu.’’Asla olmaz , daha geçen hafta oyun için para aldın benden…’’

                                                  25

‘’A aa olmaz ama benim bu oyunu oynamam gerek bir tür zorunluluk   bu…’’

‘’Evladım ama benim de benim de zorunluluklarım var ,evi geçindirmek gibi de güzel söylüyor Kazandığın parayı en iyi şekilde değerlendirip masrafları karşılaman gerekiyor her şeyin bir sırası var.

 ‘’yapma baba,evin idaresini ne var ki? Bana verin parayı bende yaparım  . hem evi geçindiririm,hem de oyun için oyun için bir sürü para ayırabilirim. ‘’

                                               26

 

Necati ağabey tam o anda olayı sulandırma  ihtiyacı duymuş  olacak ki  kalbimi  kıran o cümleyi kurdu. çocuktan  boyunu aşan büyük laflar… Çok sinirlendim ve benimle yapabileceğime inandığım bir şey söylemiştim ve benimle dalga geçiliyordu . Annem gözlerimden çakan  ışıktan  ne kadar kızdığımı anlamış olacak ki bana yardım etmeye karar verdi, ana yüreği işte…

 

 Remzi, televizyonda izlemiştim bir psikolog  , küçük çocuklara arada sırada büyük sorumluluklar verin verin ki kendine güvenleri artsın diyordu . Saçmalama Kadriye !bütün evin parasını bakalım ne yapacak diye şakir’e mi verelim ?

 

Annem evin otoritesi olduğu için tabii ki onun dediği olacaktı.  ‘’Şansımızı bir deneyelim’’ . dedi ve babam her ne kadar  sonumuzun geldiğini  inansa da kredi kartını çıkarıp bana verdi.

 Artık bizim evin geçiminden ben sorumluydum.İddiayı severim bilirsiniz .kazanmaya da ayrıca bayılırım.

Ertesi gün herkes için inanılmazdı . Ve sabahleyin babam beni uyandırdı  babam diyorduki  hadi oğlum işe gitme zamanı gelmişti  ben çok korkmuştum hemen kaçtım 1 saaaat sonra vaz geçip kartı babama kartı verdim ve bidaha böyle  böyle bişeyler isterken kendim biriktirdi    parayı kulancamı söz verdim.