Ermeniler Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere yüzlerce Azerbaycan Türk'ünü katletti. Yapılan inceleme sonucu cesetlerin gözlerinin oyulduğu ve çoluk çocuk demeden türlü işkencelere maruz kaldıkları görüldü.

O geceyi Ermeni doktor Zori Balayan’ın ağzından dinliyoruz:
Hocalıda ele geçirdiğimiz bir eve girdiğimizde, askerlerimiz 13 yaşında bir Türk çocuğunu pencereye çivilemişlerdi. Türk çocuğu çok ses çıkarmasın diye askerler çocuğun annesinin kesilmiş göğsünü onun ağzına soktu. Başından, ensesinden ve karnından derisini soydum. Sonra saat tuttum ve Türk çocuğu yedi dakika sonra kan kaybından hayatını kaybetti. İlk mesleğim doktorluk olduğu için merhametliydim, bu yüzden de çocuğa yaptığım eziyetten dolayı mutluluk duymadım. Ama ruhum öcümüzü aldığı için gururluydu. Daha sonra, ölmüş Türk çocuğunun cesetini parça parça doğradık ve bu Türkle aynı kökten olan köpeklere attık. Akşama kadar aynı şeyi 3 Türk çocuğuna daha yaptık. ** 1915 olaylarını olaylarını Ermeni soykırımı şeklinde dillendirenler, soykırım görmek istiyorlarsa bundan kısa bir süre önce Ermenilerin Hocalı'da Karabağ'da, dünyanın gözüne sokarcasına fütursuzca yaptıkları katliama baksınlar. Kimse insan haklarından söz etmedi, kimseden ses çıkmadı. 
Doğu Anadolu'da da 1915'te aynı şeyi yapmışlardı. Köyleri basıp silahsız insanları katliamdan geçirdikleri için Osmanlı Devleti Tehcir yasasını çıkarttı ve dediki "ben zaten 1.Dünya savaşı içindeyim. Birçok cephede savaşıyorum. Siz ise benim topraklarımın üzerinde Ruslarla bir olup katliam yapıyorsunuz, o zaman sizi zorunlu göçe tabi tutuyorum" ve Ermenileri alıp o zamanlar güvenli bölge olan Suriye'ye yerleştirdi. Üstelik zorunlu göçe sadece katliamlara karışmış olan Ermeniler tabi tutuldu, diğerlerine dokunulmadı. Buna rağmen göç edenlerin yanına güvenlikletini sağlamak için doktor ve asker verdi.
Not: Hakkaniyetli olalım. Başka bir ülke olsa, bırak zorunlu göç ettirmeyi hepsini olduğu yere gömerdi.
Ey merhametli Türk, kimse kıymetini bilemedi... Acıkan Türk'ün sofrasına oturdu, karnı doyan düşman oldu...
🇦🇿🇹🇷